;)

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

cica rekordok

Nevetés

cicák rekordjai
A macskák nem csak abban különlegesek, hogy tüneményesek és bájosak, de olyan képességekkel rendelkeznek, amelyek emberfelettiek, illetve bocsánat, macskafelettiek. Nem csoda, ha néhányuk fantasztikus eredményeket ért el, a Guiness Rekordra is érdemeset.

Persze a saját cicánk a legszebb, a legokosabb, a legjobb és a legkedvesebb. De azért akad még másfajta leg... is:

A világ leghosszabb cicájának méreteit a Guiness Rekordok könyve is hivatalosan igazolja: egy nevadai, Stewie nevû macska az orra hegyétõl a farkincája végéig 123, 2 centiméter hosszú. A Maine Coon fajtájú cica megelõzte a szintén hasonló fajtájú korábbi rekordtartót, mert az csak 122 centis hosszúságra tett szert.

A fajták leírása szerint a Maine Coon valóban a legnagyobb méretû macskafajta, csak a Ragdoll és a Norvég erdei macska hasonló méretûek még.

A világ legkisebb cicája nevetségesen aprónak tûnhet Stewie mellett: a szintén az Egyesült Államokban, Illinoisban élõ Mr. Peebles épp hogy egy arasznyi: 15,5 cm magas és 1,3 kilogrammnyi súlyt nyom. Az aprócska macska nem fajtajellege miatt lett ilyen piciny, hanem egy génhiba miatt nem nõtt akkorára, mint testvérei.

A világ legnehezebb macskája pedig egy Himmy nevû Ausztráliában élõ példány volt. A mérlegen 21,2 kilogrammnyi súlyt nyomott. De éppen kövérsége vitte sírba szegény párát. A Guinness Könyv egyébként meg is szüntette a legsúlyosabb macska kategória közlését, éppen azért, hogy megelõzze a hírnévre vágyó gazdáknál a cicák túletetését.
Az eddig élt legkönnyebb cica az 1997-ben elhunyt pehelysúlyú Tinker Toy nevû Kék Himalaya-macska volt. Az Amerikában élõ kis állat alig nyomott 820 grammot.

A hosszú életû cicák

A Guiness Rekord hivatalos adata szerint a világ legöregebb macskája Pinky, amelyik 1989 októberében született. A 24 éves cica Amerikában, Kansasban él. Pinkyt 13 éves korában rákkal diagnosztizálták és ennek következtében amputálni kellett a bal melsõ lábát. Ettõl kezdve szoba cica lett, és gazdája, Linda Anna úgy véli, ennek is köszönhetõ, hogy ilyen szép kort megélt a macskája.

Bár a Rekordok könyvébe ugyan nem került be, de valójában minden idõk legöregebb macskájaként a texaszi Creme Puffot tartják számon. A 38 évet és 3 napot megélt cica 2005-ben hunyt el.

E sorok írója is pályázik egy rekordra: Szerénke nevû macskája most tapossa 22. évét és ez bizony lehet, hogy a legidõsebb macska Magyarországon. Szerénke kicsit izületes, kicsit sokat kell felmosni utána, de mivel két kamasz cicával él együtt, akikkel igyekszik tartani a tempót, meglepõen fiatalos.

A legszaporább

Minden idõk legtöbb - természetesen számontartott - utódját egy Dusty nevû macskahölgy hozta világra. A cica 1952 óta tartja ezt a kétes rekordot, miszerint élete során 420 macskakölyöknek adott életet.

A legdrágább és leggazdagabb

Hihetetlen, de igaz: a világ legdrágább macskájáért 100.000 fontot, azaz 35 milliónyi forintot fizettek. Az igen szemfüles Esmond Gay tenyésztett ki egy ázsiainak mondott leopárd macskát, amiért ezt a nem éppen jelképes összeget kérte és kapta.

A világ leggazdagabb cicája meg is tudta volna könnyen venni magának az elõbbi leopárd macskát, hiszen az angol nyávogó négylábú tulajdonosa 17, 6 millió eurót hagyott kedvencére (közel 5,3 milliárd forintot). Blackie nagyon jól érzi magát, de hogy a vagyonát a gondnokai mire fordítják, az egyelõre nem ismeretes.

További legek

legtöbb cicát tartó gazdák Kanadában élnek. Egy házaspár saját bevallása szerint nem kevesebb, mint 689 macska büszke tulajdonosa.

Szintén a Guinness Könyv tartja számon az egérfogás rekordját is. A Towser nevû kandúr életében, azaz 1963 és 1987 között összesen 28.988 egeret tett le gazdája küszöbére. Ez nem kevesebb, mint átlagosan napi három kivégzett rágcsáló.

A 12 éves angliai "Smokey" a dorombolás világrekordját tartja, még pedig hangerõsség tekintetében. Az általa kiadott 67,7 decibelnyi hangos dorombolás majdnem egy fûnyíró teljesítményét eléri, ami 90 decibel átlagosan.

A nagy világjárók

Még 1950-ben történt, hogy egy alig négy hónapos kamasz cica Svájcban követett egy hegymászó csoportot, és velük együtt meghódította a Matterhorn nevû 4478m magas csúcsot. Ezzel õ a világ legmagasabbra jutott macskája.

A leghosszabb hazautat pedig a Ninja nevû kandúr tette meg az Egyesült Államokban. A macska a családdal elköltözött, majd eltûnt. Egy év múlva került elõ a sziámi, mégpedig régi otthonában tûnt fel. Ez pedig 1370 kilometerre volt attól a ponttól, ahol eltûnt. Alapvetõen egy macska átlagosan 600-800 méterre távolodik el otthonától vagy a gazdájától.